Digital rights management

Digital Rights Management (DRM), což lze přeložit jako „Správa digitálních práv“, je zastřešujícím pojmem pro technické metody, jejichž účelem je ovládat či omezovat používání obsahu digitálních médií. Nejčastěji je technikami DRM zatížena hudba, eknihy, obrazové umění, počítačové hry, videohry a filmy. Cílem těchto omezení je především zajistit užívání obsahu v souladu s autorskými právy, respektive v souladu s licenčními podmínkami, vztahujícími se k obsahu (např. zakoupené hudby v podobě hudebních souborů, jež jsou za tím účelem ošetřeny DRM technologií).

Výrobci obsahu ukládaného či distribuovaného na digitálních médiích (např. hudební vydavatelství) často považují DRM technologie za nutný způsob, jak zabránit nelegálnímu kopírování obsahu. V poslední době[ujasnit] však sílí trend (alespoň pokud jde o hudbu) upouštět od DRM, a tak např. internetový obchod s digitální hudbou iTunes a rovněž i další již prodávají hudbu i bez DRM ochrany.

V roce 2014 připravilo W3C návrh o integraci DRM agenta do internetových prohlížečů. Interface Encrypted Media Extensions (EME) v HTML5 tak šifrováním zabrání neoprávněnému přístupu. Již je neoddělitelnou součástí prohlížečů Google Chrome, Internet Explorer a Safari. Mozilla Firefox bude využívat Content Decryption Module (CDM) od Adobe.[1] Existuje již ale open source verze CDM (OCDM).[2]


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search